A társasjáték 5+2 jótékony hatása a gyerekedre
Játszva tanul a gyerek – tartja a közmondás - és ez igaz is, hiszen a különböző fejlődési és életszakaszban a gyerekek különböző játékokat igényelnek. Összegyűjtöttünk neked 5+2 érvet, hogy miért érdemes társasjátékot játszanod a gyerekeddel: ez az 5+2 legfontosabb dolog, amit megtanulhat a gyerek a játékon keresztül.
A teljes Társasjáték kínálatunkat itt találod.
1: Empátia, és versenyszellem
A játék közös élmény. Akkor is az, ha anyuka játszik az alig néhány hónapos csecsemővel, és a játékuk kimerül abban, hogy az anyuka grimaszokat vág, amire a
baba reagál, és akkor is, amikor felnőttként esetlenül próbáljuk elmutogatni a hajóskapitányt a népszerű játékban. Az empátia, a versenyszellem, de a kompromisszum készség, az odafigyelés, és a koncentráció is mind mind olyan tulajdonságok, melyek játék közben fejlődnek, csiszolódnak, gyermekkorunktól egészen életünk végéig.
2: Kudarc-tűrés
Mindenki látott már – akár a földön fekve – hisztiző gyereket. A gyerek legtöbbször azért hisztizik, mert nem az történik amit szeretett volna. A játékon keresztül a gyerekek megtanulják ezeket az érzelmeiket is kordában tartani, akkor amikor anyuka, vagy apuka nem csak nyerni hagyja őket, hanem néha veszíteniük is kell. Ha nem hagyjuk állandóan nyerni a gyermeket, azzal megtanítjuk neki a küzdeni tudást, azt, hogy nem mindig alakulnak tökéletesen a dolgok, és erre nem hiszti, vagy az akaratosság a válaszreakció, hanem az újrakezdés, az új esély.
3: Győzelem íze
Minden győzelem mámorító. Éppen ezt tanítja meg a társasjáték a gyermeknek, ha nyert. A győzelem íze akkor is édes kell legyen, ha a győzelemhez kooperálni kellett (azaz egy közös célért össze kellett fogni egy másik csapattárssal) és akkor is, ha individualista a játék, azaz a győzelemhez az kell, hogy egyénileg nyújtsd a legjobbat. Ez utóbbi esetben megtaníthatja a gyereket a kockázatviselésre, a bátorságra, a kitartásra, ha pedig a győzelemhez elengedhetetlen a kooperálás, akkor a csapatjátékra, az egymással való kommunikációra tanít, és arra, hogy a gyerek megtalálja a helyét a csapatban.
4: Szabálykövetés
Minden társasjátéknak vannak szabályai. Ezeket a szabályokat a társasjáték készítők úgy alkották meg, hogy a gyermek könnyedén megértse, és ne legyen nehéz betartania. A szabályok betartásával pedig a gyerek megtanulja, hogy bizonyos dolgok szabályrendszerben, keretrendszerben működnek: ezért később nem fogja minden szabály létjogosultságát megkérdőjelezni, hanem (jó eséllyel) be fogja őket tartani.
5: Kreativitás
Mesepszichológusok szerint nincs szárnyalóbb, kreatívabb, mint a csodás, gyermeki fantázia: ahol olyan elképesztő lények élhetnek, mint a törpök, a királylányok, a tündérek, vagy éppen a sárkányok, esetleg a szörnyek. A gyermeki fantáziában teljesen elfogadottak, sőt hétköznapiak az olyan hősök, akiknek nincsenek fizikai határaik: csak a képzelet. A legtöbb szerepjáték éppen a gyermeki fantáziára, kreativitásra épül, és legfőbb feladatuk, hogy fejlesszék azt.
6: The flow
A gyermek a társasjátékban, az alkotás örömében találja meg a flow-t, azt az érzést, amikor a világ eltűnik, és csak ő van, és a játék. Sok szülő az egészből csak annyit vesz észre, hogy a gyerek(ek) már olyan régen elvannak, csendben. Mert játszanak, és lehet, hogy éppen nem ebben a (felnőttek által) ismert világban vannak....
7: Minőségi idő
Amikor játszotok, minőségi időt töltötök együtt. Nem a tévét nézed közben, nem a munkahelyi gondokon gondolkodsz, hanem mindketten ugyanabban a csodás világban, és helyzetben vagytok: minőségi időt töltötök együtt. Ez az idő az odafigyelésről, az egymásra hangolódásról, arról szól, hogy Ti, ketten egyek vagytok.
Képzeld el, hogy egy esős szombat délután van: milyen játékkal játszanál legszívesebben? Kattints, nézz szét a társasjátékaink között.
A Facebookra elég sok érdekességet felteszek, LIKEold oldalunkat hogy ne maradj le :)
Köszönöm: Lipócziné Ági
www.jatekfarm.hu
Gyermekálmok boltja
társasjáték fejlesztő hatása