Ti is most kezditek az ovit? – tanácsok az óvodai beszoktatás megkönnyítéséhez
Az óvoda az első nagy megmérettetés a szülők életében, ahol kiderül, hogy jól teljesítettünk-e eddig szülőségből. Ahány gyerek, annyi féle reakciót láthatnak az óvó nénik az első hetekben, hisz minden külön kis egyéniség másképp reagál a beszoktatásra.
Van, hogy anyának nehezebb, mint a gyerkőcnek, és ezzel a szülő akaratlanul is hátráltatja a beszoktatás időszakát. Viszont amint gyermekünk biztonságban érzi magát az oviban, már nem fog nehezére esni az elszakadás.
De honnan tudjuk, hogy már elértük ezt az állapotot? Mit tehetünk, hogy gyermekünknek könnyebb legyen az óvodai beszoktatás időszaka? És mit tegyünk, ha mi magunk jobban félünk és aggódunk, mint gyermekünk?
Kezdődik az óvoda...
Több tényező is közrejátszik abban, hogy gyermekünknek mennyire lesz könnyű a beszoktatás időszaka. Ha bölcsődéből érkezik, általában nem okoz neki nehézséget az elszakadás, csupán az új környezet megszokása telik több-kevesebb időbe. Ez persze attól is függ, szeretett-e bölcsibe járni, vagy milyen a gyerkőc személyisége. Ha gyermekünk zárkózott, vagy nagyon „anyás”, sokkal nagyobb figyelmet kell fordítanunk erre az időszakra.
Az sem mindegy, van-e testvére, illetve hanyadik gyermekként indul neki az ovinak. Ha idősebb testvérei áradoznak az óvodáról, inkább izgalommal, mint félelemmel fog gondolni rá. Ha gyermekünk egyke vagy nagy korkülönbséggel idősebb vagy fiatalabb a tesónál, és társaságba sem járt sokat, szintén számolni kell nehézégekre az óvodai beszoktatás ideje alatt.
Ezen szálon továbbhaladva fontos az is, hogy óvoda előtt mennyire volt lehetősége a szociális képességeit kibontakoztatni. Sokat járt-e társaságba korabeliekkel, és ott hogyan érezte magát? Töltött-e már egy egész éjszakát a nagyszülőknél a szülei nélkül?
Az, hogy a beszoktatás időszaka könnyű lesz-e, gyermekünk személyiségétől, az otthon ért ingerektől, és javarészt a szülők reakciójától függ. De mit lehet tenni, ha a beszoktatás nem gördülékeny, vagy ha a szülő félelmei nehezítik meg a folyamatot?
Ha a szülőnek nehéz az óvodai beszoktatás...
Mindenekelőtt a szülőnek kell helyén kezelnie ezt az állapotot, hiszen a negatív érzésekre a gyerekek nagyon fogékonyak. Ha a szülő fél, aggódik vagy szorong ebben a szituációban, gyemeke nagy valószínűséggel érzi ezt, és ő is hasonló érzéseket fog táplálni, és az elszakadást traumaként élheti meg.
Nagy nehézséget okoz, ha maga az anya nem tudja elengedni a gyermekét. Ha visszamegy még egy puszira, az ajtóból figyeli, vagy ha sír a síró gyermeke láttán, megnehezíti az óvónők és gyermeke dolgát.
A szülőnek erősnek kell lennie és bizalmat közvetíteni a gyermeke felé, hogy az oviban biztonságban érezze magát. Ha ő nem mutatja ki, hogy ez nagy és fájdalmas dolog, talán a gyermekben fel sem merül, hogy féljen vagy szorongjon.
Aranyszabály az óvodai beszoktatáskor, hogy vegyük könnyedén az akadályokat, és szinte minden esetben hallgassunk az óvónőkre. Hiszen egy édesanya sosem találkozik annyi hasonló szituációval, mint egy szakember. Az óvodai beszoktatás időszaka minden gyermeknél más és más, de megkönnyíti a folyamatot, ha követjük az óvónők tanácsait.
Ha a szülőknek nehezükre esik megbízni az óvodapedagógusokban, járjanak be hozzájuk még az óvoda megkezdése előtt, és tegyék fel minden kérdésüket, osszák meg velük kételyeiket. Amennyiben kialakult a jó kapcsolat a szülők és az óvónők között, könnyebb lesz a gyermeket rájuk bízni, a problémákat megbeszélni és közösen megoldani. Hiszen az óvónők érdeke is, hogy az óvodai beszoktatás könnyű és gördülékeny legyen.
És ha a gyermeknek nehéz...
Megesik, hogy a szülő mindent jól csinál, a gyermek mégis sírva búcsúzik, és kedvetlenül tér haza. Sok apró tényező közrejátszhat abban, hogy nem megy gördülékenyen a beszokás. Nehézséget okozhat, ha valamilyen nagyobb esemény vagy környezetváltozás történik a beszoktatás időszakában (kistesó születése, költözés). Ilyen esetben sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani csemeténkre, és beszélgetni vele a változásokról. Viszont hagyjuk, hogy ő irányítsa a beszélgetést, ne faggassuk vagy erőltessük a dolgokat.
Semmi esetre se siettessük őt! Had élje meg a maga módján, a maga tempójában az elszakadást. Nyugtassuk meg, hogy nem baj, ha úgy érez, hogy hiányzunk neki napközben, hiszen ez a szeretet jele. Kezeljük könnyedén az akadályokat, és tanúsítsunk megértést.
Valamint kerüljük azokat a "hibákat", amikkel mi magunk tudjuk hátráltatni a beszoktatás folyamatát!
10 egyszerű tipp, ami segíti az óvodai beszoktatást
- Már az ovi elkezdése előtt segíthetsz. Sétáljatok néha az óvoda felé, nézzétek a vidáman viháncoló gyerekeket, és beszélgessetek arról, milyen jó lesz majd velük játszani egész nap. Beszélgessetek sokat az óvodáról, mindezt izgatottan és boldogan tegyétek.
- Csemetéteket még az ovi előtt vigyétek gyerekek közé (játszótér, játszóház, barátok)! Így figyelhetitek a viselkedésüket és beszélgethettek arról, mit szabad és mit nem szabad közösségben csinálni.
- Hagyjátok a nagymamánál, barátoknál órákra vagy esetleg éjszakára, hogy szokja az idegen helyet és könnyebben vegye a beilleszkedés nehézségeit.
- Kezdjetek el otthon is kialakítani egy napirendet, ami hasonló az óvodaihoz. Így kevésbé fogja váratanul érni a sok új szabály, ami az oviban vár rá.
- Az oviban mindig előre beszéljétek meg, hogy mikor ki fog érte menni. Mivel a gyerekeknek még nincs kialakulva az időérzékelésük, a „mikor”-t mindig kössétek valamilyen eseményhez (pl. Uzsonna után, alvás után).
- Sose menj el köszönés nélkül! Ne surranj ki , míg nem figyel! Az elköszönés fontos, legyen rövid, határozott, majd lásson elmenni. Egy idő után megtanulja, hogy visszajössz érte.
- Olvassatok óvodáról szóló könyveket, hogy már előre tudja, mire számíthat, mi fog történni vele az óvodában! (Janikovszky Éva: Már óvodás vagyok; Bartos Erika: Anna és Peti: Irány az óvoda!; Bogyó és Babóca az óvodában; stb.)
- Kerüld az összehasonlítást! Se magadat, se a gyermeked ne terheld azzal, hogy más gyerekeknek könnyebben vagy egyszerűbben megy a beszokás az oviba. Haladjatok a saját ritmusotokban, ne feszélyezzenek mások!
- Ne rohanjatok reggelente! Sokszor ott romlik el egy nap, amikor már reggel feszült a szülő az indulás, késés vagy a dugó miatt. Inkább keljetek korábban és hagyjatok időt a reggelire, számoljatok rá a megérkezésre.
- Vigyétek a kedvenc játékát vagy plüssállatkáját, főleg, ha elaludni is csak azzal szokott. Nagy megnyugvás a gyermeknek az idegen környezetben egy otthonról hozott, ismerős barát.
Gyors és eredményes óvodai beszoktatást kívánunk minden oviba induló kis lurkónak!
Van egy Facebook közösségünk, ahol szeretettel várunk: A Játékfarm Facebook oldalán mindig történik valami. Ha csatlakozol hozzánk, elsők között értesülhetsz az akcióinkról, az újdonságainkról, olvashatsz érdekes híreket, de akár beszélgethetsz is hozzád hasonló érdeklődésű emberekkel. Örülnénk neked, szeretettel várunk. https://www.facebook.com/jatekfarm.hu/?fref=ts

Üdvözlettel,
Ági
www.jatekfarm.hu
Gyermekálmok boltja