Játékok evolúciója – Jó-e a modern játék?
Sokan az olvasók közül bizonyára egyetértenek abban, hogy nagyon sokat változott a világ az utóbbi néhány évtizedekben játékok tekintetében. A kavicsokat és botokat felváltották a fa-, majd a műanyag játékok, ma pedig már tele vannak a polcok zenélő, beszélő, elemmel működő mütyűrökkel.
Hova vezet a fejlődés? Jó-e a gyermekünknek, hogy készen kapja a játékot, nem kell a képzeletét használnia hozzá? Előnyösek-e a háztartási gépek játékváltozatai? Megtanul-e főzni a gyerek egy babakonyhában? Szükséges-e, hogy a tabletet már 3 évesen profin kezelje? Vagy jobb, ha a homokozóban vagy az udvaron játszik azzal, amit a természetben talál?
Mit értünk modern játék alatt?
Újszerű, korszerű, divatos – ezt értjük modern játék alatt. Ami mai, nemrég piacra dobott, hullámszerűen elterjedt, közkedvelt játékok ezek. A műanyag, zenélő telefontól az intelligens gyurmán át a Ukick-ig. A legújabb Djeco kártyajátékok, a Dobble, a nemrég megjelent társasjátékok, az illatos babák, a fából készült babaház kiegészítői – egyszóval minden, amit a piacon megtalál a szülő.
Ezzel szemben a „régi” játékok között van a villanyvasút, a dominó, francia- vagy magyarkártya, a hagyományos gyurma, a retro társasjátékok és minden olyan játék, ami már 20 évvel ezelőtt is kapható volt a játékboltokban.
Túl színes, túl hangos, túl műanyag
Tény az, hogy míg a kisbabáknak nem alakul ki a tiszta látásuk, fontos a környezetükben a nagy, színes dolgok mozgatása, hiszen ezzel tudják fenntartani a figyelmüket. Ahogy azonban egyre nőnek a gyerekek, az élénk, harsány színek élénkítik és felpezsdítik, ezzel ellentétben a pasztell árnyalatú, valamint a halvány, de látványos színek megnyugtatják őket.
Félreértés ne essék, a színek jelenléte mindenképp fontos, hiszen így fejlődik a látásuk, tanulják meg a különböző színeket, valamint a színek által is különböző ingerek érik őket játék közben. Viszont van különbség egy rikítóan piros-lila-citromsárga műanyag bohóc és egy szépen megrajzolt, kellemes színösszeállítású fajáték között.
A dallamos, zenélő játékok fejlesztik a gyerekek hallását és zenei érzékét, de ha túl sok van belőlük, könnyen eltűnik az elem – vagy maga a játék a szülő keze által. Különbség van a kellemes dallam (zenélő doboz) és a hangos zaj (kisautópanel dudálással, fékezéssel) között. Ha ajándékba szánjuk, a játék megvásárlásakor figyeljünk arra, hogy a szülőnek is egész nap azt kell hallgatnia.
A műanyag játékok egyik nagy előnye ugyan, hogy a tisztán tartásuk rendkívül egyszerű, viszont nem keltenek természetes hatást, és könnyebben törnek és válnak „szemétté”. Sokkal kellemesebb hangulatot eredményez egy fából készült babaház, mint műanyag társa.
A túl modern játékok kiirtják a kreativitást?
Az az igazság, hogy tudni kell válogatni a játékok között!
Van előnye a műanyag takarítókészletnek és porszívónak is, hiszen a szülői mintát utánozva pozitív kép alakul ki a gyerekben a házimunkával kapcsolatban. A műanyag babakonyha inspiráló lehet, hiszen kifejlődik a gyerkőc érzéke a konyhai műveletek későbbi elsajátításához.
Ezzel ellentétben azok a játékok, amiken gombokat kell nyomkodni, és hangokat hallatnak (minden egyéb funkció nélkül), nem fejlesztik olyan hatékonyan a gyerekeket, mint más játékok, csupán lefoglalják, és élményt biztosítanak nekik.
Ahhoz, hogy képességei és kreativitása fejlődjön a gyermekünknek, nem előnyös olyan játékokkal elhalmozni, amik úgymond „kiszolgálja” az ő szórakozását, vagyis semmi plusz funkciót nem biztosít (egymásra pakolás, tekergetés, öltöztetés, toronyépítés, stb.) a gombok nyomogatásán kívül. Ha minden ki van találva, mi marad a gyereknek?
Próbáljunk olyan játékokat vásárolni, melyek részben kreativitásra sarkallják gyermekünket játék közben, részben pedig új ismeretek és képességek elsajátítását teszik lehetővé.
Minőség vagy mennyiség?
A szakértők szerint a sok, felhalmozott játék csak unatkozó, síró gyerekeket eredményez, hisz hamarabb ráunnak egy-egy játékra, és nincsenek rákényszerítve arra, hogy egy játékkal sokáig elfoglalják magukat. A gyerekpszichológusok egyetértenek abban is, hogy a túl sok játék gátolja a gyermek szellemi és lelki fejlődését, és jellembeli torzuláshoz is vezethet.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy mostantól ne kapjon semmilyen játékot a gyermek, hanem azt, hogy a mennyiség helyett törekedjünk a minőségi, időtálló játékokra, ami évek múlva, a kistesóknak is örömet okozhat.
Részesítsük előnyben a természetes anyagokat, a fa játékokat műanyag társaikkal szemben!
A modern játékokat képzeljük el úgy, mint a tévénézést gyermekkorban. A tévénézés sem káros, tiltott dolog a gyerekeknek, csupán a túl sok vibrálás és képi hatás rontja a szemüket és nem segít életre kelteni a képzelőerejüket. Egy-egy rajzfilm azonban elengedhetetlen, hisz új ingerek és élmények érik eközben a tevékenység közben is a lurkókat.
Egyszóval, kisebb mértékben legyen „hasztalan” a játék! Igyekezzünk odafigyelni, hogy az esetek többségében: HA MÁR JÁTSZUNK, FEJLESSZÜNK! Ez kifizetődő lesz a gyermek jövőjére nézve is.
Ettől eltekintve, szülőként a saját értékrendünket tartsuk szem előtt, és ha bizonytalanok vagyunk egy-egy játékkal kapcsolatban, olvassunk szakértői véleményeket az interneten, vagy kérdezzük szakértők, pedagógusok véleményét.
Hiszen minden játék öröm a gyereknek! Az együttlét a játék során pedig a legnagyobb öröm!
Van egy Facebook közösségünk, ahol szeretettel várunk: A Játékfarm Facebook oldalán mindig történik valami. Ha csatlakozol hozzánk, elsők között értesülhetsz az akcióinkról, az újdonságainkról, olvashatsz érdekes híreket, de akár beszélgethetsz is hozzád hasonló érdeklődésű emberekkel. Örülnénk neked, szeretettel várunk. https://www.facebook.com/jatekfarm.hu/?fref=ts

Üdvözlettel,
Ági
www.jatekfarm.hu
Gyermekálmok boltja
modern játékok