Irány az első osztály! – kalauz tudatos szülőknek I. rész –
Ha szeptember, akkor iskolakezdés. Ha pedig a gyermeked először lépi át a hatalmas iskola kapuit, bizony rátok fér a felkészülés. Igen, rátok, hiszen nem csak a gyermeknek lesz furcsa ez az új helyzet, de szülőként is okozhat nehézségeket az első néhány hét vagy hónap. Milyen akadályokat kell leküzdenie a gyerkőcnek, és mivel találhatod szembe magad szülőként? Hogyan segíted gyermekednek az új környezetbe való beilleszkedést, valamint az iskola elfogadását, megszeretését?
Még becsengetés előtt…
Kezdődik az iskola: új hely, új környezet, új gyerekek. A későbbi boldogulás és elszakadás érdekében az sem mindegy, hogyan készítjük fel ovisunkat az iskolára. Maga az elszakadás – ha gyermekünk rendszeresen járt óvodába – nem lesz újszerű, talán csak az aggodalom nagyobb a szülőkben a nagy váltáskor. Ha az óvodát is nehezen szokta meg a csemeténk, nehézségeink adódhatnak az iskolába szoktatás alkalmával is, ezért jó előre kezdjük felkészíteni őt.
Az új hely, a sok új inger, az ismeretlen tanárok és gyerekek növelik a bizonytalanságukat, valamint jócskán csökkenthetik biztonságérzetüket, ami miatt feszültek, frusztráltak lehetnek napközben és a nap végén is.
Fontos a szülői példa, vonzóvá kell tenni az iskolát a gyerkőcnek. Ha folyton azt hallja, hogy ott lenni muszáj, nem jöhet haza 4 óráig, és fenyegetjük őt („ha nem érted meg, buta maradsz”), hamar elvesszük a lelkesedését. Ha van idősebb tesó, és a „kicsi” azt látja, hogy hosszasan, nehézségek árán írja a háziját és nem ér rá játszani, az is ijesztő jövőkép lehet az iskolába készülő gyermekünknek.

Készítsük fel lelkileg az iskolára: meséljünk neki róla, játsszuk el otthon, milyen lesz (így nem éri meglepetésként), és válassza ki ő maga az iskolás dolgait (táska, tolltartó, ceruzák, tornazsák, stb.). Minél többet tud arról, mi vár rá, kevésbé fog félni az ismeretlentől, és könnyebben fogja venni az akadályokat is. Tegyük vonzóvá (sok új és izgalmas dolgot fog tanulni ott), sétáljunk el előtte a nyáron, beszéljünk róla izgatottan, lapozzuk fel a füzeteket, ragasszunk együtt matricát az uzsonnás dobozra, tegyünk bármit, amiből a gyermek látja: ez egy fantasztikus dolog lesz, miért is félnék tőle?
Ki is szorong igazán?
Gyakran előfordul, hogy a szülők jobban stresszelnek az iskolakezdés közeledtével, mint a gyerekek. Sok szülő a gyermeke iskolakezdését a saját élményeivel azonosítja, így ha neki nincsenek jó emlékei az alsó tagozatból, gyermekét is félti az olyan kudarcoktól, mint a kirekesztettség, a gyengébb teljesítmény vagy a tanárnők szakmaiatlansága (pl. kivételezés, nyilvános megalázás).
Nincs miért aggódni még a problémák megjelenése előtt, hiszen az is előfordulhat, hogy gyermekünk élete legjobb éveiként fog visszaemlékezni az első pár osztályra.
Természetesen a gyerekek oldalán is kialakulhat a szorongás érzése az első hetekben, bár főként a tanulással kapcsolatos nehézségekből fakadóan. Főleg azok, akik kevesebb önbizalommal rendelkeznek, jobban magukra veszik a kezdeti sikertelenségeket és kudarcként élnek meg egy-egy rosszul teljesített feladatot vagy a segítő szándékú kritikát.
Segítsünk gyermekünknek önbizalmat szerezni, dicsérjük és biztassuk! Nyugtassuk meg, hogy attól még lehet sikeres (csak gyakorolnia kell), valamint hogy bizonyos dolgokban ügyesebb, másokban gyengébb, és ez így van rendjén. Mutassunk példát, neveljük kitartásra, és hogy ne adja fel az első sikertelenség után! De a legfontosabb: az élet nem egy versenyfutás, nem kell a kimerülésig hajszolni őt – had legyen boldog, kiegyensúlyozott gyermekkora!
Van egy Facebook közösségünk, ahol szeretettel várunk: A Játékfarm Facebook oldalán mindig történik valami. Ha csatlakozol hozzánk, elsők között értesülhetsz az akcióinkról, az újdonságainkról, olvashatsz érdekes híreket, de akár beszélgethetsz is hozzád hasonló érdeklődésű emberekkel. Örülnénk neked, szeretettel várunk. https://www.facebook.com/jatekfarm.hu/?fref=ts

Üdvözlettel,
Ági
www.jatekfarm.hu
Gyermekálmok boltja