Így játszol, ha felnőtt vagy
Mi az a játékelméleti modell?
Neumann János Lipótvárosban született, híres matematikus volt, és már 1928-ban lefektette a játékelmélet alapjait, amely olyan jelentős, hogy még a mesterséges intelligenciakutatás is felhasználja. A játékelmélet a matematika egyik ága, és azzal foglalkozik, hogy mi a racionális (azaz észszerű) viselkedés olyan élethelyzetekben, amikor minden résztvevő minden döntése hat a másik résztvevőre. Ez azt jelenti, hogy a játékelmélet szinte nem más, mint az, hogyan játszmázol, döntesz, milyen modellek szerint éled az életedet. Azaz, hogyan játszol felnőttként?
A játékelméleti modellek (egy kis matek, de ne hagyd ki)
Minden nap többször bonyolódsz játszmába egy szemben álló emberrel. (Játszma lehet az, ahogy eldöntitek, hová menjetek moziba, mi legyen a vacsora, ki vigye ki a szemetet, vagy akár az is, amikor szeretnél meghódítani egy nőt, vagy a nő hódítana meg téged). A játékelméleti modellek szerint 78 különféle kimenetele lehet egy-egy ilyen „játszmának” attól függően, hogy az adott személy, melyik játékelméleti modellt használja, és mennyi ideig, mikor vált át egy másikba. Érdekes, hogy a felnőttek nagy része, mindössze 3-4 játékelméleti modellt használ.
A fogolydilemma
Képzeld el, hogy van kettő fogoly, akit elkapott a rendőrség. Legyél te az egyik. Most képzeld el, hogy (ahogy az életben is történik) két különböző helyen vallatnak titeket egyszerre, és fogalmad nincs arról, hogy a társad mit tesz. Van viszont választásod: ha bevallod, hogy elkövetted a bűnt, akkor elmehetsz. A társad viszont kap 10 év börtönt. Ha tartjátok a szátokat, 6-6 hónapig ültök mindketten. Ha viszont hirtelen, mindketten mindent bevallotok, akkor 5-5 évet kaptok. Hogy döntenél?
A játék nehézsége az, hogy aki vall, az jár a legjobban, mégis az az észszerű, ha mindketten csendben maradtok. Mit teszel? Képzeld el, hányszor kerültél egy ilyen helyzetbe az életedben, és mit döntöttél. Ez a helyzet nagyjából az a modell, amikor be kell vallanod bármit, amit „elkövettél”. A kérdés, hogy magadat mented, vagy bevallod?
Nemek harca
Képzeld el, hogy reggel összeveszel a feleségeddel, mert te focimeccsre mennél, ő pedig moziba. Napközben nem tudtok erről beszélni, csak este, amikor hazaérsz, de mivel szeretitek egymást az a legfontosabb, hogy együtt töltsétek az estét. Kétféleképp tölthetitek együtt az estét, ha valaki feladja az álláspontját, azaz „keményebben” kiáll az érdekei mellett, és meggyőzi a másikat, és akkor vagy moziba, vagy meccsre mentek, de együtt. Lehet egy nagy vita belőle, végül sehova nem mentek és együtt töltitek az estét, de nem ott ahol szeretted volna. Vagy, mindenki megy amerre lát. Az a kérdés, hogy Te, hogyan döntenél?
Ez az egoról szól. Arra ad választ, hogy ki az, aki a saját érdekeit a másik érdeke elé helyezi, akár mindenáron, úgy is, hogy inkább vállalja a veszteséget, minthogy nyerjen egy szép estét, ott ahol nem akart lenni.
Vezérürü
Ez is tipikus szituáció: egyszerre értek egy másik férfivel az ajtóhoz (ha nő vagy, másik nővel). Mivel mindketten jólneveltek vagytok, előre akarjátok engedni a másikat. Te, Őt. Csakhogy ő is ezt akarja. Ha ragaszkodtok az álláspontotokhoz, ott fogtok ragadni az ajtó előtt. Ha ez játék, akkor valóban örökre. Ha valaki enged (mondjuk te előre mész) fennáll a lehetősége, hogy a másik, és mások is modortalannak tartanak. Hogy döntenél? Előremész, vagy nem?
Tipikus versenyszituáció, amit az életed minden területén játszol. Az a kérdés, hogy mennyi ideig kooperálsz, akkor, ha tulajdonképp alig várod a versenyt?
A közlegelő
Képzeld el, hogy falun laksz, állatokat tartasz, és a közös legelő egy nagy része kipusztul. Ezért megbeszélitek, hogy mindenki csak 1 állatot vihet legelni, mert annyit bír el a legelő. Lehet, hogy emiatt több állatod éhen hal, egy viszont biztosan túléli. Ha nem tartod be a szabályt, akkor a szomszéd állatai halnak éhen, viszont az összes tiéd megmarad. Mit teszel? Betartod az egy állatos szabályt, és hagyod elpusztulni a többit, vagy megpróbálod mind megmenteni, más kárára? És mit tesz a szomszéd?
Ebben a modellben az a kérdés, hogy mit teszel meg azokért, akikért „felelősséggel tartozol” azaz mennyire fontosak neked az értékeid: akár úgy is, hogy tudod, hogy mindenképp elveszted?
Így játszol te
Ha megnézed a játékelméleti modelleket, azt láthatod, hogy nem mindegyiknek van zéró összegű pontja, azaz nem mindben van optimális megoldás, akkor, ha ragaszkodsz a modellhez. Jó hír viszont, hogy ha ismered, és tudod, hogyan kell játszani és mi a játék lényege, akkor tudsz taktikázni, és a lehető legjobban kijönni belőle. Az élet gyerekkorban játék. Utána játszmák. Nyerj.
Van egy Facebook közösségünk, ahol szeretettel várunk: A Játékfarm Facebook oldalán mindig történik valami. Ha csatlakozol hozzánk, elsők között értesülhetsz az akcióinkról, az újdonságainkról, olvashatsz érdekes híreket, de akár beszélgethetsz is hozzád hasonló érdeklődésű emberekkel. Örülnénk neked, szeretettel várunk. https://www.facebook.com/jatekfarm.hu/?fref=ts

Üdvözlettel,
Ági
www.jatekfarm.hu
Gyermekálmok boltja