Húsvéti készülődés otthon
A húsvéti készülődés az óvodában is egy nagyon aktív időszak, hisz rengeteg tecnikát kipróbálhatnak a gyerekek, felidézhetjük régi hagyományainkat, megismerkedhetnek a régi idők eszközeivel, olyan szavakat, kifejezéseket hallhatnak a gyerekek amit már máshol nem használunk.Fontos a hagyományaink ápolása, hiszen ha otthon nem találkoznak ezekkel a gyerekek, akkor sosem ismerik meg.
A húsvéti készülődés nem csak a kislányoknak, de a kisfiúk számára is izgalmas dolog. Rengeteg lehetőséget rejt magában, akár óvodában, akár otthoni készülődésről beszélünk. Otthon talán kevesebb idő jut foglalkozni ezzel, hiszen a tavaszi nagytakarítás is a nyakunkon van. De azért van néhány olyan tojásfestési technika, amelyeket otthon is egyszerűen meg tudunk valósítani.
Berzselés : Igazán egyszerű és különösebb kézügyességet sem igényel. Ha már hagyomány örzés, akkor illő a hagymának a külső száraz héját használni a tojás festéshez, de ha szimpatikusabb a bolti festék, akkor azzal.
Tojásfestés természetes anyagokkal:
- Sárga - színt kapunk, ha kurkumát, sárgarépát, citrom- vagy narancshéjat áztatunk be, majd felfőzzük. A festékanyagok együttes használatával fokozhatjuk a színerősséget.
- Narancssárga- színt kapunk, ha 0,25 l festővízhez 4 evőkanál pirospaprikát adunk, majd 20-30 percig főzzük.
- Aranysárga vagy pirosas barna- színt kapunk, ha vöröshagyma héját áztatjuk a vízbe. A hagymahéjjal való festés során különböző színárnyalatokat célozhatunk meg. Azok a tojások, melyeket hideg vízben kevés hagymahéjjal együtt forraltunk fel és utána csak rövid ideig maradnak a festékfürdőben, aranysárga színt kapnak. Hogyha tojások 10 percig a forrásban lévő festékfürdőben maradnak, akkor pirosas barna színűek lesznek
- Sötétbarna - erősre főzött kávét vagy fekete teát készítünk, majd hagyjuk lehűlni, ebbe helyezzük a tojásokat, és állni hagyjuk.
- Ibolyaszín - fél liter céklalében, amibe 1 evőkanál ecetet kevertünk, 15 percig lassú tűzön főzzük. Halvány ibolyától a mélyvörösig terjedhet a színe, attól függően, mennyi ideig áztatjuk a lében.
- Rózsaszín - főzzünk jó erős csipkebogyó teát, lehet filteres is. A főtt tojásokat helyezzük a lehűlt teába. Áztathatjuk málnaszörpbe is a tojásokat.
- Kék - vágjunk apróra vöröskáposztát, öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. 30 percen át főzzük, majd állni hagyjuk 1 napig. A káposzta leve bíbor színű lesz, de a tojásokat kékre festi. Ezt a színt érhetjük el szárított áfonya vagy bodzabogyó főzetével is.
-Piros - lilahagyma héjával főzzük a tojásokat
- Zöld - - vágjunk apróra spenótot (a mélyhűtött is jó), öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. Főzzük 30 percen át, majd hagyjuk lehűlni. Zöld színt érhetünk el a szárított zölddió burok áztatásával is.
Először is keresünk egy lyukas nylon harisnyát, amit akkorákra vágunk, hogy bele tudjunk kötözni egy tojást. Aztán kint a természetben keresünk szebbnél szebb, érdekesebbnél érdekesebb levelet, virágot. Otthon a tiszta, száraz tojásra ráhelyezzük a benedvesített növényt, és a harisnyába helyezve bekötözzük. A tojás akár kukó is lehet, vagy keményre főzött. Arra figyeljünk, hogy szorosan kössök rá a tojásra a harisnyát, hogy a festőlé ne szivároghasson a növények alá. A festőlevet előre elkészítjük, tehát a hagyma száraz héját előre felfőzzük. Minél több hagymahéjat használunk, annál sötétebb a festőlé, annál koncentráltabb és annál szebb a kontraszt a tojáson. A becsomagolt kukót, vagy fött tojást ebbe a festőlébe helyezzük egészen addig, míg a kívánt szint el nem éri. Ha kész, kivesszük a léből, levesszük a harisnyát és a növényeket és már gyönyörködhetünk a munkánkban. A tökéletes és szép fényes tojáshoz a szalonna bőrével dörzsöljük be, de ha az nincs otthon akkor olajos vagy zsíros papírtörlővel is bedörzsölhetjük. Így kapjuk meg az igazán szép, ragyogó húsvéti berzselt tojásunkat.
Marás : A megtisztított tojást megfestjük a festőlében. Mikor elérte a kívánt a színt, kivesszük és hagyjuk megszáradni. Addig kis tálkában kikészítünk egy kevés ecetet. Ha megszáradt a tojása fogvájót belemártjuk az ecetben, majd rögtön utána rajzoljuk a kívánt motívumot vele a tojásra. Rögtön nem fogja felmarni az ecet a színt, ezért néhányszor meg kell ismételni. És így szép lassan haladva kirajzolódik a motívum. Ajánlott mindig egyszerre egy kis szakaszt a motívumból rajzolni, míg nem párolog el az ecet a tojásról. Természetesen ezt is tudjuk otthon a gyerekekkel csinálni.
Viaszolás : Ezzel a technikával is próbálkozhatunk otthon, hiszen nem kell más hozzá csak íróka ás gyertya.
Írókát venni is lehet, de otthon házilag is elkészíthetjük: egy hagyományos fém toll betét végét levájuk, hogy kb. 2 cm fém darabot kapjunk. Keresünk egy kb 15 cm-es egyenes botot, vagy gallyat, faágat. A fémdarabot stabilan rákötjök egy madzaggal a bot végétől 1-1,5 cm-re. Kész is a saját készítésű házi hagyományos írókánk. Ezek után keresünk egy gyertyát. minél nagyobb a gyertya átmérője annál jobb. A sima, lapos mécses teljesen megfelel a célnak. A tojást viaszolás esetén nem festjük meg előre. A tojást megtisztítjuk, a mécsest meggyújtjuk és ahogy olvad a viasz, már márthatjuk is bele az írókánkat és rajzolhatjuk fel a kívánt motívumot.
Ezeken a technikákon kívűl még számos más tecnikát is kipróbálhatunk otthon a lányokkal pl.:motívum varrása kartonpapírra, termések, magok szórása színes kartonra, összezúzott tojáshéj szórása festett tojásra... csak a képzelet szab határt.
A tojás díszítésen kívül egyéb kellékekkel is díszíthetjük a lakásunkat a gyerekek bevonásával.
Íme egy kis kedv csináló:
Jó készülődést :)
Kérlek nyomj egy LIKE-ot az oldalunkra:
Köszönöm: Lipócziné Ági
www.jatekfarm.hu
Gyermekálmok boltja