Hogyan szeressem a gyermekem? – szeretetnyelvek gyerekeknél
Nemrég Magyarországra látogatott a híres író, párkapcsolati szakértő és házassági tanácsadó, Gary Chapman. Champan az öt szeretetnyelv fogalmának és elméletének megalkotója, legnépszerűbb könyvét (Egymásra hangolva) közel negyven nyelvre fordították le.
Chapman szerint a szeretetnyelvek ismerete és a módszer alkalmazása jócskán megkönnyíti és gördülékenyebbé teszi szeretteinkkel való kapcsolatainkat. Mivel társas lények vagyunk, mindannyian vágyunk a szeretetre, a "szeretnek engem" érzésre, ez erősíti önbizalmunkat és biztonságot ad. Viszont ha nem megfelelően, nem a másik ember szeretetnyelvén fejezzük ki ezt az érzést, gyakran nem ér célba az üzenet, és kialakulhat valamiféle hiány a másik félben...
Te nem hallottál még a szeretetnyelvekről? Olvass tovább!
Mi az a szeretetnyelv?
Egy nap bement egy pár Chapman irodájába, és a beszélgetés kezdete után nem sokkal a nő könnyekben tört ki. Zokogva mesélte a tanácsadónak, hogy szerinte a férje nem szereti eléggé, ő nem érzi a szeretetét. A férj értetlenül mesélte, hogy ahol tud, besegít a feleségének, hogy kifejezze szeretetét: kocsit mos, füvet nyír, elmosogat – bármit, amivel megkönnyíti az életét…
Gary Chapman hosszú évekig tanulmányozta a hozzá érkező párok problémáit, hallgatta panaszaikat és igyekezett nekik megoldást találni rájuk. Egy idő után megalkotta azt az elméletét, miszerint a párok között azért áll fenn leggyakrabban konfliktus, mert nem tudják egymásnak megfelelően, a másik számára világos és érthető módon kifejezni a szeretetüket. Az emberek többsége általában azt adja a másik embernek (legyen szó akár tiszteletről, akár ajándékokról, vagy bármilyen kifejezőeszközről), ami ő magának is jól esne.
… A nő magához ragadta a szót, tovább sírva: igen, mindenben segít, mindent megcsinál, nem is kell kérnem rá, de úgy érzem, pont ezek miatt nem jut ideje rám. Úgy érzem, sosem töltünk együtt időt!
A szeretetnyelvek más-más módon fejezik ki érzelmeinket szeretteink felé. Ha a kedvesünk/édesanyánk/gyermekünk fogékonyabb az egyik szeretetnyelvre, vagyis abból ért, akkor teszünk jól vele, ha az ő nyelvén fejezzük ki neki mindazt, amit érzünk iránta.
Miért fontos odafigyelni a szeretetnyelvre?
Chapman az előadása alatt megfogalmazta, hogy a legtöbb konfliktus azért alakult ki a párok (családtagok) között, mert egyikük szeretettankja üres volt. Hiába a sok kedves szó, hiába a simogatások, ha a másik félnek nem arra van szüksége ahhoz, hogy feltöltődjön szeretettel.
A szeretetre, a „szeretve vagyok” érzésre márpedig szüksége van mindenkinek, hiszen társas lények vagyunk.
Ha megfelelően kifejezzük gyermekünk/párunk/barátaink számára a szeretetünket, akkor boldog, kiegyensúlyozott kapcsolatot tarthatunk fenn velük.
Szeretetnyelv – gyerekszemmel
A gyermekek a szeretetnyelvet még nem tudatosan használják, de kifejezéseik sokat elárulnak arról, hogy mi az ő legfontosabb szeretetnyelvük.
Chapman az előadásán így fogalmazott: nagy felismerés volt számomra, mikor rájöttem gyermekeim szeretetnyelvére. A fiam, mikor hazaértem, mindig a lábamnak szaladt, és megölelte, utána csüngött rajtam, bújt, birkózott, alig lehetett leállítani. Hamar megfejtettem, hogy az ő szeretetnyelve a testi érintés. A lányommal teljesen más volt a helyzet. Mikor hazaértem, egy szó nélkül kézen ragadott és bevezetett a szobájába. Leültetett a macik és babák közé, és teát töltött nekem is. Az ő szeretetnyelve a minőségi idő…
Látványos jelek gyermekünk szeretetnyelvéről
A szeretetnyelveket nem úgy kell elképzelni, hogy csak az egyik vagy csak a másik jellemző az emberekre. Vannak átfedések, de szinte minden esetben meg lehet határozni valakinek az elsődleges szeretetnyelvét. Csak arra kell figyelnünk, hogy gyermekünk hogyan fejezi ki ösztönösen a szeretetét – a legtöbb esetben.
Ha gyermekünk sokat dicsér minket (Pl. Te vagy a világ legjobb anyukája! Te csinálod a világ legfinomabb palacsintáját!), sokszor elmondja, mi tetszik neki, mit szeret, és folyton kierőlteti másokból az elismerést (Pl. Ugye milyen ügyes vagyok?), az ő szeretetnyelve az elismerő szavak.
Ha gyermekünk sokszor ölelget, puszilgat minket, odaszalad és ránk csimpaszkodik, amikor hazaérünk, este bebújik mellénk az ágyba vagy folyton a kezünket fogná, az ő szeretetnyelve a testi érintés.
Ha gyermeked rendszeresen szed neked virágot a kertből, előszeretettel rajzol vagy készít bármit, a saját csokijából ad neked egy szeletet, vagy megosztja veled a játékait, az ő szeretetnyelve az ajándékozás.
Ha a gyermeked folyton kérdezgeti, hogy mit segíthet neked, ha kertészkedés közben szó nélkül meglep egy pohár vízzel, ha fut a takaróért, ha látja, hogy fázol, azaz mindenben a segítségedre akar lenni, akkor az ő szeretetnyelve a szívességek, a törődés kimutatása.
Ha a gyermeked sokat kérleli, hogy játssz vele, minden programra (bevásárlás, tankolás, postai befizetés, stb.) lelkesen jelentkezik melléd útitársnak, segít teregetni vagy vasalás közben a deszka mellé ül, csak hogy veled lehessen, esetleg panaszkodik, hogy sosem érsz rá, akkor az ő szeretetnyelve a minőségi idő.
Ha ebből nem lett számodra egyértelmű, figyeld meg, hogyan fejezi ki a szeretetét mások iránt, mit kér tőled (Anya, megölelsz?) vagy mire panaszkodik a leggyakrabban (Sose figyelsz rám!), vagy kérdezd meg tőle, hogy ő miből tudja, ha valaki szereti őt. Erre rendszerint automatikusan olyan választ fog adni, amiből sokkal világosabbá válik az ő szeretetnyelve.
Hogyan töltsem fel a gyermekem szeretettankját?
Az előző blokkban kiderült, hogy mik lehetnek a gyermekek szeretetnyelvei, itt pedig azt taglaljuk, miként tudjuk velük éreztetni szeretetünket – az ő nyelvükön. Ha a gyerekek azt érzik, hogy szeretik őket, boldogabbak, kiegyensúlyozottabbak, és hatékonyabban fejlődik a személyiségük is.

Ajándékozás
Ha gyermekünknek ez az elsődleges szeretetnyelve, figyeljünk az ajándékozások alkalmával. Figyeljünk rá, mikor meséli, minek örülne, és lepjük meg számára kedves dolgokkal. Ha hosszabb ideig nem találkozunk, vigyünk neki valami apróságot, aminek örülne. Szereti az apró figyelmességeket és a kicsi ajándékokat is, a lényeg, hogy szívből kapja, szeretettel.
Elismerő szavak
Ha ez a szeretetnyelv jellemző leginkább gyermekünkre, tegyünk meg mindent, hogy érezze elismerésünket. Dicsérgessük, ismerjük el eredményeit, tehetségét. Mondjuk neki, milyen csinos, milyen ügyesen rajzol, milyen gyorsan fut, vagy milyen jól számol. De vigyázzunk! Csak valós tetteit ismerjük el, nem kell mindig minden helyzetben az egekbe dicsérni, hiszen nem fogja egy idő után értékelni a szavainkat, vagy megkérdőjelezheti annak igazságtartalmát.
Szívességek
Ez a legnehezebben teljesíthető szeretetnyelv a gyerekeknél. A szülői lét alapvető eleme a szolgálatkészség és a rendelkezésre állás (Pl. Kösd be a cipőm! Töröld ki a fenekem! Süss nekem palacsintát!). Viszont meg kell találnunk az egyensúlyt aközött, hogy minden szavára ugrunk, és aközött, hogy próbáljuk teljes önállóságra nevelni előzékenységünk megvonásával. Figyelni kell, mi válik javára a szívességek közül, és fell kell ismerni azokat a kéréseket, amik mögött nem a kényelem, hanem a szeretetvágy áll.
Testi érintés
Gyerekeknél a testi érintés szeretetnyelv kimerül a puszikban, odabújásokban és ölelésekben. Szeretik érezni a másik ember érintését, ezért simogassuk, veregessük meg a vállát, simítsuk meg a hátát, ha elmegyünk mögötte, vagy kisebb korban hagyjuk, hogy az ölünkbe kucorogva hallgassa a mesét. A lényeg, hogy szeretetünknek fizikai kifejeződése legyen, hiszen számukra az érintés a legfontosabb. Tartózkodjunk ennek az ellenkezőjétől, vagyis az „érintéssel” történő fegyelmezéstől, mert bennük ez kifejezetten mély, negatív nyomot hagy.
Minőségi idő
Ebben az esetben egyszerű dolgunk van: töltsünk minél több időt együtt a gyermekünkkel. Legózzunk, babázzunk, vagy vonjuk be őt a házimunkába, hogy velünk lehessen. Sose hangsúlyozzuk, hogy nem érünk rá vele játszani, ahelyett mindig próbáljuk valahogy a teendőinkbe bevonni, valahogy együtt lenni vele. Szervezzünk programokat, ne mondjuk le az óvodai-iskolai előadásokat. Így tehetünk gyermekünk kedvére, hogy érezze szeretetünket.
Reméljük, hogy most már Te is tudod, melyik szeretetnyelvet érti a gyermeked, és tudod, hogyan töltsd fel a szeretettankját minden nap a boldog és kiegyensúlyozott fejlődés érdekében!
Van egy Facebook közösségünk, ahol szeretettel várunk: A Játékfarm Facebook oldalán mindig történik valami. Ha csatlakozol hozzánk, elsők között értesülhetsz az akcióinkról, az újdonságainkról, olvashatsz érdekes híreket, de akár beszélgethetsz is hozzád hasonló érdeklődésű emberekkel. Örülnénk neked, szeretettel várunk. https://www.facebook.com/jatekfarm.hu/?fref=ts

Üdvözlettel,
Ági
www.jatekfarm.hu
Gyermekálmok boltja