Hogyan neveljünk magabiztos gyereket?
Minden szülő arra vágyik, hogy a gyermeke megállja a helyét az életben, magabiztos és sikeres felnőtté váljon, büszkén tekintsen önmagára és elért ededményeire, valamint boldog életet éljen. A magabiztosság – nem keverendő a túlzott egoizmussal – már gyermekkorban is nagy szerepet kap, hiszen ez a tulajdonság sarkallja többre csemeténket, valamint adja meg a lendületet ahhoz, hogy elérje az aktuális és hosszútávú céljait. Az egészséges önbizalom segít sikereket elérni, és mozgásban tartani folyamatos fejlődésünket – legyen szó akár zenei területről, sportról, tanulmányokról, vagy egyéb kompetenciákról és képességekről.
Miért fontos az önbizalom?
Az egészséges önbizalom elengedhetetlen az életben való boldoguláshoz. Enélkül minden szembe jövő akadályhoz kicsinek és gyengének érezzük magunkat. Ha nincs önbizalmunk, bátortalanok vagyunk a nehézségekkel szemben, megijedünk a kihívásoktól. Márpedig az élet tele van kihívásokkal, nehéz helyzetekkel, megoldandó problémákkal és elérni kívánt célokkal. Ha van önmagunkba vetett hitünk és egészséges önbizalmunk, könnyebben elhisszük, hogy elég erősek vagyunk szembenézni a problémákkal és legyőzni a korlátainkat. Az önbizalom tartja mozgásban az életünket, hiszen enélkül céljainkra csak távolról pillanthatunk.
Hogyan fejlődik az önbizalom?
Az önbizalom a kompetenciák elsajátítása révén fejlődik. Azoknak a tapasztalatoknak az eredménye, amelyek során elérünk valamit saját erőnkből, vagy jobban teljesítünk korábbi eredményünknél.
Mikor a gyerekek versenyeznek – akár csak fociznak vasárnap a barátaikkal, vagy összevetik gyorsaságukat, ügyességüket, képességeiket –, látják, hogy a kemény munka és a sok gyakorlás különbséget tehet. Többek között a versenyek vagy különböző díjak elnyerése is hozzájárul az önbecsülés fejlődéséhez.
De ugyanígy hozzájárulnak az önmagunkban célként kitűzött, egyéni sikerek (Például „Szeretném megnyerni ezt a versenyt!”, ”Szeretnék megtanulni úszni!”, „Szeretném leszedni a cseresznyét a fáról egyedül”, és így tovább...).
Önbizalom gyermekkorban
Az önbizalom építése nagyon korán kezdődik. Amikor a gyerekek megtanunlják felemelni, megtartni a játékaikat, megtanulnak járni vagy lapozni a könyvben, akkor ismerik fel önmagukban: „Nahát, ezt is meg tudom csinálni!” És így haladva, minden új készséggel és mérföldkővel egyre nagyobb bizalmat keltenek magukban.
Ráadásul, ha a gyerekek úgy érzik, hogy elfogadják és megértik őket a környezetükben élők, akkor könnyebben fogadják el magukat és építik ezáltal önbizalommal teli személyiségüket.
Fontos az ösztönzés, a dicséret és a támogatás, de nem az egyetlen feltétele az önbizalom elsajátításának.
Hogyan segíts?
Néha magasabb, néha alacsonyabb az önbecsülésünk szintje, néhány gyerek önbizalommal telt, míg társaik kevésbé biztosak önmagukban. Ám jó ha tudod, hogy Te is segíthetsz neki, ha látod, hogy szüksége van egy kis bátorításra.
-
Segíts neki megtanulni új dolgokat!
Minden korban vannak új dolgok a gyermeked számára, az első lépésektől a cipő bekötésén át a kerékpározás elsajátításáig. Amikor a gyerekek valamilyen új képességet sajátítanak el, az nagyon jó alapot biztosítanak ahhoz, hogy önbecsülésük gyökeret eresszen. Mutasd meg neki, hogyan kell csinálni, és adj teret a gyakorláshoz!
-
Biztosítsd neki a lehetőségeket!
A szülők sokat segíthetnek azzal, ha lehetőséget biztosítanak gyermekeiknek, hogy gyakorolhassák és elsajátíthassák képességeiket, valamint hagyják, hogy hibákat kövessenek el. Légy érdeklődő és izgatott, mikor gyermeked új képességét vagy eredményét mutatja be neked, és jutalmazd dicsérettel!
-
Mindig maradj a kispadon!
Természetesen a felügyelet fontos ahhoz, hogy biztonságban tudjuk gyermekünket, de a legjobb, amit tehetünk, ha hagyjuk őt kibontakozni. Hagyni kell a gyerekeket tévedni, hogy a saját hibáikból tanulhassanak! Ilyen az első szendvics elkészítése is: kosszal jár, esetleg az íze sem lesz mennyei, de ő maga viszi véghez. Kerüld a negatív kritikát, amiből azt érzi: akkor én ezt sem tudom megcsinálni! Légy türelmes, és meglesz az eredménye.
-
Dicsérj és ösztönözz okosan!
A gyerekek hajlamosak feladni a dolgokat, ha nehézségekbe ütköznek. Segíts gyermekedet kitartásra ösztönözni, hiszen így fogja megtanulni, hogy az akadályok leküzdhetők. Ne csak a végeredményt dicsérd, hanem a hajlandóságot is! Ösztönözd őt arra, hogy új kihívások felé nézzen, új területeken próbálja ki magát, vagy fejlessze a már elért képességeit.
Viszont figyelj arra, hogy kerüld a túlzott dicséreteket! Az őszinteség fontosabb, mert a gyerekek érzik, ha üres szavak vannak a dicséret mögött. Próbáld úgy: „tudom, nem ez volt a legjobb teljesítményed, de büszke vagyok rád, hogy nem adod fel”! És sose a célt dicsért, hanem az erőfeszítést, hiszen ez ösztönzi majd őt tovább küzdeni a cél érdekében.
-
Légy jó példakép!
A kulcs benned van. A gyerekek sok mindenben utánozzák szüleiket akaratlanul is, ezért az első számú segítség abban, hogy magabiztos gyereked nevelj, te magad vagy! Fontos a helyes magatartás modellezése: „Látod, apa is meg tudja csinálni, te is meg tudod!”. Ha a szülő vidám és önbizalommal teli, a gyermek könnyebben utánozza a jó mintát.
Ha magabiztos gyermeket szeretnél nevelni, aki az élet minden területén sikeresen helyt áll, fontos szabály, hogy ne kritizáld gyermeked! A negatív kritika egyáltalán nem motiválja a gyermekeket („Te annyira lusta vagy!”), sokkal inkább árt neki, mert a gyerekek magukra veszik és azonosulnak vele. Nem kell a gyengeségekre összpontosítani – bár jó tisztában lenni velük. De ha ezt megfelelően kezeljük, akkor gyermekünk magabiztosabbá válhat gyengeségei leküzdése révén anélkül, hogy negatívan élné meg ezeket.
Van egy Facebook közösségünk, ahol szeretettel várunk: A Játékfarm Facebook oldalán mindig történik valami. Ha csatlakozol hozzánk, elsők között értesülhetsz az akcióinkról, az újdonságainkról, olvashatsz érdekes híreket, de akár beszélgethetsz is hozzád hasonló érdeklődésű emberekkel. Örülnénk neked, szeretettel várunk. https://www.facebook.com/jatekfarm.hu/?fref=ts

Üdvözlettel,
Ági
www.jatekfarm.hu
Gyermekálmok boltja