Gyermekkori stressz - mi okozhatja?
Felnőttként a gyermekek világát boldognak és gondtalannak tekintjük – legtöbbször olyannak, ahogyan mi emlékszünk vissza a gyermekkorunkra. Végtére is, a gyerekeknek nincs munkájuk, nem kell gondoskodniuk a megélhetésükről vagy számlákat fizetniük, esetleg megoldani a családi konfliktusokat – akkor meg miért aggódnának? Azt hisszük, hogy az életük csupa móka-kacagás, és ettől mindig boldogok és kiegyensúlyozottak.
Az igazság azonban az, hogy még a nagyon fiatal gyermekek is éreznek aggodalmat és stresszt egy bizonyos mértékig. És ha nem segítünk nekik ezt felismerni és leküzdeni, az további szorongást, önbizalomhiányt vagy agressziót válthat ki belőlük, ami hosszú távon gátolja a személyiségük egészséges fejlődését.
A gyermekkori stressz leggyakoribb forrásai
A stressz általában a velünk szemben támasztott követelményekből adódik. Ezek a követelmények pedig gyakran külső forrásból származnak, mint a család, a munkahely (iskola, óvoda), vagy a barátok. Óvodáskorban a szülőktől való elválás is okozhat szorongást, míg később a beilleszkedés idegen környezetbe és a társadalmi elvárásoknak való megfelelés vált ki stresszt sok gyereknél.
Ha a gyerek túl elfoglalt...
A gyermekkori stressz egyik kiváltó oka lehet a túl sok elfoglaltság, különóra, valamint az iskola utáni pihenés és a kreatív játék hiánya. Intő jel lehet, ha gyermekünk fáradékony, kedvetlen, esetleg panaszkodik az elfoglaltságaira. A gyerekek még nem tudják felmérni, mi okozza a szorongásukat, sokszor nem tudják megfogalmazni az érzéseiket. Látszólag élvezik a sok különböző tevékenységet – például mert „anya büszke rám, ha ezt csinálom”, de a túl sok elfoglaltság, túlterheltség stressz kialakulásához vezethet.
Ha a szülő elvárásai magasak...
Valamelyest az előző címhez kapcsolódik ez a stresszforrás is, hiszen a szülői elvárások is lehetnek a sok elfoglaltság hátterében. Minden szülő a legjobbat szeretné a gyermekének, biztosítani azokat a lehetőségeket, amiket ő nem kapott meg, vagy amiket ő maga is átélhetett gyrmekként és pozitív emlékei vannak róla. A leggyakoribb hiba, amit a szülők elkövetnek, hogy a saját, el nem ért álmaikat szeretnék gyermekeikkel megvalósíttatni, nem törődve a gyermek személyiségével, vágyaival, saját álmaival. Minden szülő szeretne büszke lenni gyermekére, de nem a legjobb út, ha irreális elvárásokat támasztunk gyermekünk felé és plusz terhet teszünk a vállára. A terelgetés mellett hagyjuk azt is, had legyen gyerek, és próbálgassa a szárnyait olyan ütemben, ahogyan neki jól esik.
Ha a „felnőttek stressze” ragad át rájuk...
Nem is gondolnánk, mennyire érzékenyek a gyerekek a közvetlen környezetük hangulatváltozásaira! Nagyon hamar megérzik a felnőttek között húzódó feszültségeket, a szüleik rossz kedvét, problémáit, szomorúságát. A szülőknek meg kell húzniuk a határt, mik azok a dolgok, amiről beszélhetnek a gyermekek előtt, és mik azok, amikről nem. Fontos, hogy óvjuk gyermekeinket saját problémáinktól, hiszen nagyon hamar képesek átvenni, és akaratlanul is elkezdenek aggódni magukért is.
Ha a média rossz híreket sugároz...
Akár csak egy híradóra kapcsolunk, akár elkalandozunk a csatornák között, akaratlanul is belebotlunk a világ félelmetes, szomorú, vagy sokszor ijesztő történésibe. A természeti katasztrófák, háborúk, terrorizmus hírei és képsorai felkavarhatják a gyermekek lelki békéjét, és aggodalmat kelthet bennük a saját és szeretteik biztonságát illetően. Különösen kisebb gyerekek esetén, akik még nem tudják elkülöníteni a tévében látott képeket a valóságtól, fontos az odafigyelés - ha kell, magyarázzuk el nyugodtan, és hagyjuk, had kérdezzen a látottakkal kapcsolatban.
Ha rendkívüli események következnek be...
Figyelembe kell venni továbbá az olyan váratlan, bonyolult tényezőket is a gyermekünk lelki világát illetően, mint a szeretteik betegsége, halála vagy a szülők válása. Amikor ezek a tragédiák hozzáadódnak gyermekünk mindennapi stressz-szintjéhez, hajlamosak felnagyítani a jelen helyzetet. Még a legegyszerűbb válás is megrengetheti gyermekünk biztonsági rendszerét – függetlenül attól, kimutatja-e ezt vagy sem.
És amire már nem emlékszünk...
Végezetül pedig vannak olyan stresszhelyzetek, amiket felnőttként inkább mulatságosnak értékelünk és elviccelünk, holott gyermekünk nagy jelentőséget tulajdonít nekik. Egy gyerekben szorongást válthat ki az is, ha a pólóját kicsúfolják a társai, megijed valamitől, kineveti a többi gyerek, és így tovább... Vannak gyerekek, akik érzékenyebbek, vagy nem ugyanazt értik viccelődés alatt, mint a többiek. Természetesen ezektől az ingerektől nem lehet őket megóvni, de megtaníthatod neki, hogyan kezelje ezeket a szituációkat.
Mindezek után kíváncsi vagy, hogyan tudsz segíteni gyermekednek a stressz kezelésében? Kattints ide, és olvass tovább!
Van egy Facebook közösségünk, ahol szeretettel várunk: A Játékfarm Facebook oldalán mindig történik valami. Ha csatlakozol hozzánk, elsők között értesülhetsz az akcióinkról, az újdonságainkról, olvashatsz érdekes híreket, de akár beszélgethetsz is hozzád hasonló érdeklődésű emberekkel. Örülnénk neked, szeretettel várunk. https://www.facebook.com/jatekfarm.hu/?fref=ts

Üdvözlettel,
Ági
www.jatekfarm.hu
Gyermekálmok boltja