Gyermekkori stressz - hogyan segíthetsz?
Mint már előző cikkünkből kiderült, a gyerekek is éreznek szorongást, stresszt és aggodalmat fiatal koruk ellenére is. Az ő problémáik ugyan más területeken merülnek fel, mint a felnőtteké, de ettől nem komolytalanabbak vagy kevésbé fontosak.
Mivel felnőttként sokkal könnyebb megbirkózni a stresszel, nem kell szakembernek lenned ahhoz, hogy segíteni tudj gyermekednek a problémák kezelésében, feldolgozásában.
Nézzünk néhány ötletet, mivel tudod felszínre hozni csemetéd feszültségét, és megtanítani őt arra, hogyan kezelje a stresszt és oldja meg mindennapi problémáit.
Figyelj hangosan!
Mondd el a gyermekednek, ha észreveszed, hogy valami zavarja őt. Segíts neki megnevezni az érzelmeit, próbáld hangosan fejtegetni, mit érezhet. Figyelj arra, hogy ne vádlón vagy lekezelőn fogalmazz (Oké, most mi történt? Még mindig dühös vagy?), próbálj nyitott és türelmes lenni, ha azt akarod, hogy megnyíljon neked (Úgy tűnik, még dühös vagy valamiért. Elmondod nekem, mi történt?). Mutasd meg neki, hogy érdekel az aggodalma, hallgasd meg türelmesen, és biztosítsd arról, hogy érted a problémáját.
Ne ítélkezz!
A következő fontos dolog ahhoz, hogy segíts gyermekednek kezelni az őt ért stresszt, az, hogy pártatlan maradj. Kerüld el a késztetést arra, hogy megítéld a tetteit vagy érzéseit, hogy hibáztasd őt, vagy túlzott egyetértést tanúsíts! Próbáld semleges kérdésekkel előrevinni a beszélgetést (És azután mi történt?). Nem kell kapkodni, siettetni, csak hagyni, hogy a kérdéses szituációt maga mesélje el a saját nyelvén, saját tempójában.
Címkézd fel a hallottakat!
A fiatalabb gyerekeknek még sok érzelemre nincs szavuk, nem tudják kifejezni, pontosan mi is az a furcsa érzés odabent. Amikor dühös, frusztrált, csalódott vagy feldúlt, használd ezeket a szavakat, hogy megismerje az érzelmeket név szerint. Az érzelmeknek ez a fajta feltárása segít a gyerekeknek komunikálni és fejleszti az érzelmi tudatosságukat is (azaz képesek lesznek felismerni a saját érzelmi állapotukat).
Megoldani vagy megtanítani megoldani?
Szülőként nagyon nehezen viseljük el, ha a gyermekünk stresszes, szorong vagy boldogtalan. Ennek ellenére próbálj ellenállni a késztetésnek, hogy megoldd minden problémáját, hisz nem mindig lehetsz ott mellette, ha stresszhelyzetbe kerül. A legjobb, amit tehetsz, ha megtanítod neki, hogyan oldja meg ő maga a saját problémáit. Ehhez nem kell más, mint ösztönöznöd a gyermeked, hogy gondolkodjon, ötleteljen, mitől lenne neki jobb. Segíthetsz neki egy-két lehetséges megoldással, de ne vedd el tőle az összes „munkát”. Támogasd a saját javaslatait, tanúsíts figyelmet irántuk („Mit gondolsz, hogy fog működni ez?”)! Segíts neki felismerni és tudatosítani a problémát, később pedig kérj visszaigazolást érdeklődve, hogyan változtak a dolgok. A saját sikerélményektől gyermeked magabiztosabbá válik, ami hosszú távon lényegesen könnyebbé teszi a felmerülő stresszhelyzetek kezelését.
Figyelj és menj tovább!
Sokszor gyermekünk problémáját nagyobbnak látjuk, mint amekkora valójában. Természetesen nem kell lebecsülni gyermeked gondjait, de ne nagyítsd fel túlzottan a szóban forgó helyzetet. Ha túlreagálod a történéseket, talán őt is megijeszted ezzel, amitől még frusztráltabbá válik. Csupán hallgasd meg, tanúsíts együttérzést, és kérdezd meg tőle, mitől lenne jobb neki. Ha úgy látod, nem nyitott a témára, vagy nem különösebben zaklatta fel a szituáció, lépj tovább a beszélgetésben. Sokszor annyi is elég, hogy valakinek elmeséljék, hogy mi történt, ahhoz, hogy kezelni tudják a stresszt.
Csak legyél ott Neki!
A gyerekek nem mindig érzik úgy, hogy beszélni szeretnének arról, ami bántja őket. Néha ez is rendben van. Ha látod a gyermekeden, hogy bántja valami, vagy valamiért rossz napja van, de nem szeretné elmesélni, nem kell erőltetni. Ilyenkor általában az a legjobb, ha nem hagyod egyedül, hanem próbálod más mederbe terelni a gondolatait, érzéseit. Ajánlj fel neki közös programot, sütisütést, mesenézést vagy egy nagy sétát – a lényeg, hogy ne hagyd egyedül őt a szomorúságával. Nem jó tudni, hogy csupán a jelenléted ennyit számít a gyermekednek?
Van egy Facebook közösségünk, ahol szeretettel várunk: A Játékfarm Facebook oldalán mindig történik valami. Ha csatlakozol hozzánk, elsők között értesülhetsz az akcióinkról, az újdonságainkról, olvashatsz érdekes híreket, de akár beszélgethetsz is hozzád hasonló érdeklődésű emberekkel. Örülnénk neked, szeretettel várunk. https://www.facebook.com/jatekfarm.hu/?fref=ts

Üdvözlettel,
Ági
www.jatekfarm.hu
Gyermekálmok boltja