Finommotorika fejlesztése gyermekkorban játékosan
Bármilyen hihetetlenül hangzik, már egészen kiskorban megkezdődik a finommotorika fejlődése. Amikor gyermekünk a formabeillesztő játékkal foglalja le magát, igyekszik „helyesen” tartani a kezében lévő kis alakzatot legyen az egy háromszög, kocka, vagy tégla alakú. A „helyes” szót ebben az időszakban még tehetjük idézőjelbe, de az, hogy megtalálja a hozzá megfelelő rést, azt jelenti, hogy érzékeli a formáját a kezében lévő tárgynak.
Mire kell odafigyelnünk a játék kiválasztásakor? Finommotorika fejlesztő játékok #1
Mindenképpen figyelembe kell vennünk gyermekünk életkorát, érdemes alaposan utána nézni a piacon, hogy a játékkereskedők mit hívnak fejlesztő játéknak és mi az a játék, amivel ténylegesen tudjuk gyermekünket ezen a területen megfelelően fejleszteni úgy, hogy közben élvezi a gondtalan gyermekévek játékát.
Ma már ugyanis nagyon sok játékra ráolvassák a „fejlesztő” kifejezést, miközben abszolút nem tanítja meg gyermekünket, csupán csak szórakoztatja.
Milyen játékokat ajánlunk mi személy szerint? Finommotorika fejlesztő játékok #2
1 -2 éves kortól is akadnak már kiváló játékok. Ilyen az a játék, amit elsőnek ajánlunk ennek a korosztálynak. Start + - Smartmax színes építőjáték. A különlegessége, hogy egész nagy építő tartozékokat alkalmaz, így teljesen biztonságos gyermekünk számára. 1 éves kortól kezd el építeni gyermekünk és maga az építés, mint játék nem csak a fa kockákban értendő. Ez egy népszerű építő, amivel ma már gyermekünk a bölcsődében, később az óvodában találkozik. Az építés élmény lesz és fejlesztő.
A bébi pötyik is megérkeztek a piacra, hogy ne csak az óvodás, hanem a tőlük kisebb gyerekek is tudjanak ezzel az igazán népszerű és klasszikus játékkal játszani. A bébi pötyi lényege, hogy nagyobb tüskékkel rendelkezik. A játékhoz tartoznak különböző minta lapok, amelyeken kellemes színekkel ellátott ábrák találhatóak. Bár nem rikítóak a színek, még is a gyermek érdeklődését könnyedén felkeltik a képek. A játék során fejlődik a finommotorika mellett a megfigyelőképesség is, hiszen a különböző színű tüskéket kell az ábrákon a megfelelő helyre helyezni.
Ebből a korosztályból nem szabad kihagyni egy igazán fantasztikus újdonságot sem, ami a varázsszínező nevet kapta. Nagyon kevés az olyan gyermek, akit nem köt le a rajzolás vagy esetleg a színezés. Mindenkinek van legalább egy vicces vagy nem éppen vicces története arról, amikor a filctoll életre kelt gyermekünk segítségével, ennek következtében pedig irtózatos káoszt létrehozva a lakásban.
A varázsszínező lényege, hogy a filctollat egyszerűen csak fel kell töltenünk vízzel és a speciális lapon végig húzni, így jönnek majd létre a csodásabbnál csodásabb rajzok. A varázslat majd teljesen elkápráztatja gyermekünket, de talán majd minket felnőtteket is.
3 éves kortól már jöhet az igazi klasszikus pötyi, amit a gyerekek nagyon élveznek és szeretnek. Becsatlakoznak a fűzős játékok, amik szintén nagyon sok időre képesek lekötni a kicsik figyelmét. A különböző színű golyók, a színes fonálon teljesen el tudják kápráztatni a gyerekeket. A képzeletük segítségével készülhetnek így karkötők, nyakláncok és különféle ékszerek, bármi, amit gyermekünk csak el tud képzelni a fantáziája segítségével.
Az óvoda megkezdésével a gyurmázás szeretete is színre léphet. A Mad Mattr gyurmák nagyon keresettek, hiszen van egy különleges képességük. Soha nem száradnak ki, így nem kell attól tartanunk, hogy ha gyermekünk vagy mi elfelejtjük megfelelően tárolni, akkor a játék megszűnik funkcionálni. A szőnyegből is könnyen kiszedhető finom anyagának köszönhetően. Könnyen formázható és a kézben akár habformát öltve folyik szét ezzel is emelve a játék élményét.
A színezés mellé és a szabadkezű rajzoláshoz való segítségképpen jelentek meg a rajz sablon játékok. Számos módszert mutatnak lépésről lépsére, hogyan rajzoljon később a gyerekünk le egy cicát, kutyát, hajót, autót és még megannyi csuda jó dolgot. Közben pedig már erősen zajlik a helyes ceruza fogás és kialakul, hogy jobb vagy bal kezes lesz e gyermekünk esetleg mindkét kezével igen ügyes lesz a jövőben.
Mivel lehet még fejleszteni óvodás vagy éppen kis iskolás gyermekünk finommotirikai képességét? Finommotorika fejlesztő játékok #3
A színezők, rajz sablonok, szabad kezű rajzolás mellett léteznek már kifejezetten gyermekek számára létre hozott varró készletek, kvarc technikán alapuló rajz sablonok illetve nagyon népszerűek a mozaik darabos alkotások, amik csoda szép ékei lehetnek később gyerek szobának, de tökéletes, saját készítésű ajándékként is remekelnek. A varrás mellett ott a szövés, mint kézügyesség fejlesztő játék. Bár egy kicsit ódivatúnak hatnak nem szabad elfelejteni, hogy a modern kor adta csodái mellett a régi jó bevált dolgok is hasznára lehetnek gyermekünknek és talán egy új hobbi alapjául is szolgálhat.
A finom motorika fejlesztésére, és ahogy minden másra is nagy hangsúlyt fektetnek már a bölcsődékben is és ezt tovább folytatják az óvodában. A fejlesztés szó hallatán nem a katonás tanulást kell szülőként elképzelnünk, hanem egyszerűen csak olyan játékokban kell gondolkodni, ami hasznára lesz gyermekünknek a jövőben és meleg szívvel tudjuk ajánlani majd másoknak is.
Még több finommotorika fejlesztő játék itt: https://www.jatekfarm.hu/fejleszto-finommotorika-86