Felelős szülők blogposztja: Érzelmi akarati élet
A gyermek elsődleges mintái az édesanyja és az édesapja. Tőlük sajátítja el az érzelmek megfelelő kimutatását, az indulat kezelést, a kudarc feldolgozását, a siker helyes megélését. Fontos, hogy mi szülők egészséges és jó példát mutassunk a gyermekünk felé a nevelése során. Mi, felnőttek nagyon jól tudjuk, hogy sok tulajdonságunkat otthonról hozzuk és ezt szem előtt kell tartani, amikor a saját gyermekünket neveljük.
Az érzelmi, akarati életre is nevelni kell a gyermeket. Fontos, hogy ki tudja mutatni a saját érzelmeit, fel tudja ismerni mások érzéseit, képes legyen az indulatait kezelni. Egy játék során is sokat segíthetünk ezek megtanulásában gyermekünknek. Viszont a játék arra is jó, hogy méltósággal viselje a kudarcot, hogyan kezelje a sikert, ha mégis ő nyer és a vele szemben lévő társa veszít.
Rengeteg fejlesztő játék van a piacon, de szeretnénk elmondani, hogy minőségi és minőségi között is van különbség. Nem mindig a drága jelenti a minőséget és az olcsó is lehet minőségi. A játékok között érdemes válogatni, óvodapedagógusok, bölcsődei gondozónők, tanárok véleményét kikérni, hiszen ők nagyon nagy segítséget tudnak nyújtani, ha fejlesztő játékot szeretnénk vásárolni.
A zenélő, villogó, sok ingert okozó játék nem éppen fejleszti, inkább nagyon lefárasztja gyermekünk idegrendszerét. Jobb, ha tudjuk, hogy a fejlesztő szóval nagyon sok játékot el lehet adni a piacon, aminek ára nagyon borsos és igazából nem fejleszt.
Gondoljunk csak bele. Megvesszük a játékot, amin ezer gomb van, ami lehetőségeket kínál. Valóban úgy gondoljuk, hogy egy-két gomb megnyomásával fogja gyermekünk megtanulni a színeket, a számokat, a több és kevés közötti különbséget? Nem. Ugyanígy az érzelmi, akarati élet fejlesztésével is. Egy műanyag vagy plüss interaktív játék nem fogja segíteni a gyermekünket a fejlődésben.
A fejlesztő játékokat gondosan kell összeválogatni. Mindegyiket komoly szempontok szerint kell nézni. Lehet, hogy vannak olyan játékok, amik jól néznek ki, de nem biztos, hogy gyermekünk valóban tanul általa játéka során.
Nézzük, hogy az érzelmi, akarati élet fejlődéséhez milyen, fejlesztő pedagógus által ajánlott játékok vannak a piacon:
Boribon, Hogy vagy?
A gyerekek néha nehezen beszélnek sérelmeikről, vagy csak egyszerűen nagyon keveset beszélnek arról, hogy az óvodában vagy az iskolában milyen hatások érték őt. Ez a játék kártyák segítségével nyitja meg a szülő és gyermek között kommunikációt. Nem csak a nap elmúlt eseményeit lesz könnyű átbeszélni általa, hanem, hogy a nap további részében mit szeretne gyermekünk. Vannak olyan kártyák is, amelyek az érzéseit is segít kifejezni, ha nem tudja szavakba önteni.
Rémült palacsinták
Ez a játék a Miniland jóvoltából létezik és rengeteg pozitív vélemény született már vele kapcsolatban. Boldog és támogató közeget biztosít, melyben a gyermek könnyedebben képes a negatív érzéseit is kimutatni, megtanulhatja az indulatait kezelni. A játék során főleg azt tanulja meg gyermekünk, hogyan küzdheti meg félelmeit bizonyos szituációkban.
Emotions Detective Érzelem-nyomozós játék
Ez egy nagyon jó nyomozós játék, amely segít az érzelmek felismerésében gyermekünknek és, hogy ezeket az érzéseket ne csak felismerni tudja, hanem megfogalmazni is. A helyes érzelem felismerés fontos, hiszen ezekre ragálunk a legtöbbet az életben és legtöbbször rosszul. Ennek a játéknak a segítségével megtaníthatjuk gyermekünknek a felismerést a felismert érzelmek kezelését.
Ezek a játékok valóban a fejlesztést segítik és közben a játék is megmarad. Nem zenélnek, nem gombnyomásra működnek és nem adnak ki fényeket sem. Viszont nagyon sokat tudnak segíteni mind a szülőnek és mind a gyermeknek.
Jó tanulást, jó szórakozást kívánunk hozzájuk!
Érzelmi akarati élet fejlesztése: További játékok