Az óvoda az életre nevel?

Érdekes belegondolni, hogy a legtöbb olyan szokás, amit felnőtt korban gyakorlunk – és elvárunk a környezetünktől is –, az óvodai évekre vezethető vissza. De milyen szabályokról is van szó? Miért fontos ennyire az óvoda szerepe? És mi mindent tanulunk az oviban?
Mivel az ember alapvetően társas lény, élete során számtalan ismeretlen és ismerős emberrel érintkezik. Ezt könnyebbé téve vannak általánosan elfogadott normák, amik szabályozzák cselekedeteinket, és valamelyest korlátok közé terelik akaratunk kifejeződését
Érdekes gondolat, miszerint az óvodában a „tanagyag”, amit játékosan elsajátítunk nem más, mint minden olyan szokás és szabály, ami segíti a másokkal való együttélést könnyebbé tenni. Ezek amolyan íratlan szabályok, amik segítenek a gördülékenyen és zökkenőmentesen egymás mellett élni másokkal.
Miért kellenek a szabályok?
Bizarr belegondolni abba, hogy egy 35 éves, egészséges férfi kifordított pólóban, maszatos arccal és fésületlen hajjal igyekszik a nyilvános mosdóba, ahol a sort megkerülve, kopogás nélkül feltépi az ajtót, majd dolga végeztével kézmosás nélkül távozik, így fogva kezet a főnökével. És a sort még folytathatnánk...
Mivel a bolygón, az országban, a városunkban, a házunkban több emberrel kell együtt élnünk, fontos, hogy tiszteletben tartsuk egymást, és ezt írott és íratlan szabályok segítsék. Ha nincsenek szabályok és kialakult szokások, a teljes anarchia miatt káosz alakul ki, ami zűrzavaros állapotokhoz vezet.
Az illemszabályok ugyan népcsoportonként eltérők, de egyfajta általánosan elfogadott viselkedési normákat tartalmaznak, melyek gördülékenyebbé, könnyebbé teszik az együttélést és a többi ember elfogadását.
Az illemszabályokon túl olyan szokásokról is szó van, amik az egészségünket óvják (kézmosás étkezés előtt, fogmosás önállóan), segítenek a társas kapcsolatok kialakításában (köszönés, mások meghallgatása) és a gördülékeny együttélésben (elpakolni a magunk után, lehúzni a wc-t), valamint a helyes és önálló táplálkozásra sarkallnak (evőeszközök, szalvéta használata).
Felnőttként ma már nehéz ebbe belegondolni, hiszen ezek a szokások „alapvetőek” az életünkben, de nagyban megkönnyítik az együttélést akár egy, akár több emberrel is.
Ha nem járnánk oviba, nem tanulnánk meg ezeket?
Természetesen nem arról van szó, hogy a szülők nem tudnák megtanítani gyermekeiknek, hogy egyedül étkezzenek, köszönjenek, vagy mossanak kezet. De az óvoda a legjobb hely arra, hogy kénytelen-kelletlen megbirkózzanak a kicsik ezekkel a szabályokkal, hiszen míg anya könnyen ellágyul, vagy mosolyogva dorgál, az oviban másképp tanítanak az óvónők. Igaz ez azért is, mert a példamutatás rendkívül jó hatással van a gyerekekre, így ha mindenki csendben eszik, csak egy kisfiú kiabál, könnyebben lehet fegyelmezni őt.
A másik fontos érv az óvoda mellett, hogy közösségben van a gyermek, nem csak 1- 2-3 testvérrel otthon. Több inger, több benyomás, és több élmény éri, ami formálja a személyiségét.
Az óvodában még jut elegendő figyelem a gyerekekre, hiszen a spontán játék során, vagy egy körjáték alkalmával, csoportos séták során az óvoda környékén, pont ezekkel a szabályokkal és szokásokkal találkoznak, amik az élet elengedhetetlen alapjául szolgálnak. A társas kapcsolatok, a személyes tisztálkodás, a mindennapos rutin és a világhoz való viszonyulás alapjait az óvodai játékok, együttlétek, mesélés, éneklés, étkezések és kirándulások adják.
Mi mindent tanulunk az oviban?
Nem árt, ha a dolgok egy részét már az óvodába indulás előtt tudja a gyerkőc, hiszen ezek megkönnyítik a beszoktatást és a társas kapcsolatok kialakítását. De akkor se aggódj, ha gyermeked most barátkozik a legtöbb új szabállyal és szokással! Megkönnyítheted az elfogadásában, gyakorlásában, ha otthon is próbáljátok ezeket alapul venni. hiszen akkor egy betegség miatti hiányzás után sem lesz neki újabb tortúra az első pár nap. Természetesen minden gyermek más és más és minden család más és más. Ebben az esetben is a leghatékonyabb ha a család és az óvoda közösen, egymást támogatva, pozitív szemlélettel, dicsérettel, bátorítással segítik a gyermek személyiségének harmonikus fejlődését.
- A kulturált étkezés szokásait (asztalnál enni, evőeszközt és szalvétát használni, halkan beszélgetni, csukott szájjal enni, megrágni a falatot).
- Hogyan legyünk türelmesek (kivárni a másik mondanivalóját, vagy mire ránk kerül a sor).
- A rendszeres, gondos tisztálkodás és a személyes higiénia alapjait (helyes fogmosás, kézmosás, fésű, törülköző, zsebkendő használata, stb.).
- Egyedül használni a wc-t, lehúzni, utána kezet mosni.
- Hogyan tartsuk környezetünket tisztán és rendben (nem megyünk be sáros cipővel a szőnyegre, elpakolunk magunk után, a leesett játékot helyre tesszük).
- Hogy nem szabad csalni a játékban.
- Hogy hogyan kell helyes sorrendben, egyedül felöltözni (begombolni a ruhánkat, pólóra pulcsit venni, stb.).
- A társas érintkezés szabályait (normál hangerővel kell beszélni, tisztelettel kell viselkedni a felnőttekkel, segíteni kell egymásnak, távozáskor, érkezéskor köszönni kell, hogyan kell bemutatkozni, kérdezni vagy kérni stb.).
- Az előzékenységet (kisebb csoportosokkal, lányokkal, felnőttekkel szemben).
- Az óvodán kívüli viselkedést (fogni egymás kezét, nem elszakadni egymástól, figyelmesen utazni, stb.).
- Hogy kérni kell és nem elvenni, hanem türelmesen megvárni, míg megkapjuk.
- Az osztozkodást.
- Hogy bocsánatot kell kérni, ha bántottunk másokat.
- A kisebb konfliktusokat kezelni.
- Hogy ne bántsunk másokat.
És ha még nehezen is megy néha, csak gondolj arra, hogy pár év múlva mosolyogva fogsz erre az időszakra visszagondolni :)
Van egy Facebook közösségünk, ahol szeretettel várunk: A Játékfarm Facebook oldalán mindig történik valami. Ha csatlakozol hozzánk, elsők között értesülhetsz az akcióinkról, az újdonságainkról, olvashatsz érdekes híreket, de akár beszélgethetsz is hozzád hasonló érdeklődésű emberekkel. Örülnénk neked, szeretettel várunk. https://www.facebook.com/jatekfarm.hu/?fref=ts

Üdvözlettel,
Ági
www.jatekfarm.hu
Gyermekálmok boltja