8 ok, miért te játssz a gyerekeddel

1: Mert néha senki más nem játszik vele
Van, amikor a gyereked játszana, de rajtad kívül nincs kivel. Ha – ilyenkor - Te sem játszol vele, mit csináljon? Társasozzon egyedül? Dobálja magának a frizbit? Menjen ki a focipályára rúgja el a labdát, és fusson utána? Babázzon egyedül, és főzzön játékból önmagának? Felejtsd el az új őrületet, figyelj rá, vedd észre, ha éppen rád van szüksége, azért, hogy soha ne érezze magát egyedül.
2: Te vagy a példaképe
Évmilliók óta tudjuk, hogy a gyerekednek Te vagy a példaképe. Rád akar hasonlítani, tőled akar tanulni, neked akarja megmutatni a kreativitását, veled akar alkotni, elfáradni és jól érezni magát. Ha ezt megtagadod tőle, egy ideig duzzog, aztán elfoglalja magát, de a lelke sérülhet, mert az, akit imád, nem foglalkozott vele. A baj az, hogy ennek a hatása hosszú távú: nem tudod, mennyire sérül a gyermeked lelke.
3: Emlékezni fog, hogy játszottatok
A legújabb kutatások szerint a kisgyerek 2 éves kora után mindenre emlékszik, ami vele történt. Igaz ezek nem éles emlékek lesznek, inkább emlékfoszlányok. Az első két év tehát meghatározó: ugye neked sem mindegy, hogy arra emlékszik majd, milyen illatod volt, milyen lágyak voltak a szavaid, milyen finom az érintésed, és mennyire voltál biztos pont az életében, vagy ehelyett arra, hogy milyen sokat volt egyedül egy rideg világban, és mennyire vágyott rád? Játssz vele.
4: A játék sokkal több, mint játék
A gyerek játszva tanul, minden egyes játékkor mást és mást. Ha társasjátékkal játszotok, a szabályokat, ha kvízjátékkal, akkor a helyes válaszokat, ha bármilyen mozgással kapcsolatos játékot játszotok, akkor a finommotorikája és a motoros funkciói fejlődnek. A legfontosabb azonban az, hogy tőled (apától, vagy anyától) játék közben tanulja meg a szociális képességeket, intelligensebb lesz, és az érzelmi intelligenciáját is fejleszted.
5: A játék flow, az igazi énidő, a valóban minőségi idő
Sokan írtak már a flow-ról, az énidőről, és a minőségi időről: a gyereked - játék közben - mindhármat megtapasztalja, tőled, és általad. Énidőt adsz neki: ezt kiskorában, csak játék közben kapja meg tőled. Minőségi időt azért kap, mert egy közös játék, ahol csak te és ő vagytok: minőségi idő, mert kizárólag egymásra figyeltek. Flow az, amikor minden más eltűnik: sok kisgyermek, aki vissza tudott emlékezni arra az érzésre, amit a szüleivel játék közben érzett, azt mondta: ez volt a legcsodálatosabb idő, hiszen minden más nem volt fontos: csak anya/apa, és Ő.
6: Mert te is játszol, ezáltal újra felfedezed a gyermeki énedet
Mikor nevettél gondtalanul legutóbb? Mikor örültél valaminek szívből? Mikor voltál egy kicsit – újra – gyerek? Ha játszol, gyerekké válsz. Amikor együtt játszol a gyermekeddel, olyankor közösek a szabályok, az izgalom, az élvezet: imádni fogod, és kicsit újra gyerekké válsz. G. B. Show is így véli: "Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani."
7: A közös játék összeköt
Egy nap majd belegondolsz, hogy milyen fantasztikus volt az, hogy veled játszott először társasjátékkal, hogy veled rúgott először kapura, hogy veled babázott először, hogy te fogtad, hogy el ne essen biciklizés közben, hogy rád mosolygott, veled nevetett: te mutattad meg neki, hogyan kell játszani. Akkor, majd hálás leszel magadnak, azért, hogy megélhetted a közös élményeket.
8: Játszani egészséges
Nem minden játékot kell a négy fal között játszani, ezért a játék egészséges. Különben is, ki tanítsa meg a gyerekedet biciklizni, célba dobni, ki mutassa meg neki, hogyan kell szép homokvárat építeni, vagy ki frizbizzen vele, ha nem az, akire a legjobban felnéz, vagyis te?
Játssz vele. Mert játszani jó.